«Ра́дуйся, всеблага́я Скоропослу́шнице, проше́ния на́ша во бла́го исполня́ющая»

22 ноября в Успенском кафедральном соборе молитвенно почтили икону Божией Матери «Скоропослушница». Накануне вечером настоятель собора протоиерей Сергий Лоскутов возглавил Всенощное бдение. Ему сослужили ключарь собора иерей Сергий Червяков, иереи Сергий Соколов, Михаил Герасимов, Максим Коваль, диаконы Сергий Сурков и Дионисий Лавров. Раннюю Литургию совершил иерей Сергий Червяков. Ему сослужил иерей Сергий Соколов и диакон Дионисий Лавров. Протоиерей Сергий Лоскутов возглавил позднюю Божественную Литургию. Ему сослужили иерей Максим Коваль и диакон Сергий Сурков. По окончании богослужения был отслужен праздничный молебен перед чтимым образом Божией Матери.

Тропарь, глас 4

К Богородице притецем, сущии в бедах, и ко святей иконе Ея ныне припадем, с верою зовуще из глубины души: скоро наше услыши моление, Дево, яко Скоропослушница нарекшаяся, Тебе бо раби Твои в нуждах готовую Помощницу имамы.

Кондак, глас 8

В море житейстем обуреваемии, треволнению подпадаем страстей и искушений. Подаждь убо нам, Госпоже, руку помощи, якоже Петрови Сын Твой, и ускори от бед избавити ны, да зовем Ти: радуйся, Всеблагая Скоропослушнице.

Молитва

О Пресвятая Дево, Мати Господа Вышняго, Скоропослушная Заступнице всех, к Тебе с верою прибегающих! Призри с высоты небеснаго величия Своего на мене, непотребнаго, припадающаго к иконе Твоей, услыши скоро смиренную молитву мене, грешнаго, и принеси ю к Сыну Своему: умоли Его, да озарит мрачную душу мою светом Божественныя благодати Своея и очистит ум мой от помыслов суетных, да успокоит страждущее мое сердце и исцелит раны его, да вразумит мя на добрая дела и укрепит работати Ему со страхом, да простит вся содеянная мною злая, да избавит вечныя муки и не лишит Небеснаго Своего Царствия. О Преблагословенная Богородице: Ты благоизволила еси нарещися во образе Своем Скоропослушница, повелевающи всем притекати к Тебе с верою: не призри убо мене скорбнаго и не попусти погибнути мне в бездне грехов моих. На Тя по Бозе все мое упование и надежда спасения, и Твоему покрову и предстательству поручаю себе во веки. Аминь.